20 sierpnia 2018, imieniny obchodzą: Bernard, Samuel, Sobiesław, Sabina

32°
Bielsko-Biała
20.08.2018
  • Wilgotność: 43%
  • Wiatr:zach 3km/h

jutro: 26°13°pojutrze: 27°16°
artykul,witanowice_przeszlosc_okiem_aparatu,60646.htmlwitanowice_przeszlosc_okiem_aparatu

Kultura i rozrywka

2017-12-03 21:59 (Komentarze: 6)      

Witanowice: Przeszłość okiem aparatu


Niezwykły album ukazał się dzięki współpracy Urzędu Gminy Tomice i Wydawnictwa „Prasa Beskidzka” w Bielsku-Białej. Pięknie wydany i pełen różnorodnych zdjęć, jest niezwykle bogatym źródłem informacji o Witanowicach.

Zainteresuje nie tylko mieszkańców tejże wsi, ale też wszystkich, których fascynuje przeszłość powiatu wadowickiego. Album „Witanowice na starej fotografii” bardzo się wyróżnia na tle podobnych publikacji, jest bowiem starannie przemyślany i zawiera liczne fragmenty historycznych oraz współczesnych tekstów nawiązujących do przedstawionych na zdjęciach osób i wydarzeń. Udostępnione przez mieszkańców fotografie zostały podzielone tematycznie, aby zobrazować różne aspekty historii wsi. Album pokazuje i opisuje między innymi nieistniejący stary kościół, budowę i konsekrację nowego, duszpasterzy pracujących w parafii Witanowice lub z niej pochodzących, a także ich pomocników – organistów i kościelnych. Zawiera rozdziały poświęcone szkole, mostowi na Skawie, działającym we wsi organizacjom, wizytom Karola Wojtyły, uroczystościom religijnym i świeckim, związanym z wioską znanym osobom. Nie brak w nim fotografii nieistniejących już budynków oraz zdjęć szkolnych i rodzinnych. Szczególnie interesujące są migawki z codziennego życia mieszkańców. Album został wydany z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 700-lecia wsi i parafii Witanowice. 

eda

Powiaty: Wadowice

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
7-3=*

ciekawe, 2017-12-06 godz. 17:08
O drugiej publikacji "Parafia Witanowice z duszą i sercem" wspomniano wreszcie w informacji gminnej na marginesie. Ale w/g relacji po uroczystej sesji już znowu wzmianki o drugiej publikacji na sesji nie ma. Ważna czy nie ważna? Nie wiadomo czy zrealizowany był punkt wręczenia książki osobom, które udostępniły zdjęcia i dokumenty bo w relacji posesyjnej nie ma.
ciekawe, 2017-12-05 godz. 06:01
Nie dało się napisać na gminnej stronie o konkurencyjnej publikacji bo po co pisać o konkurencji. Nasze media. O konkurencji w tym samym temacie czyli obchodów 700-lecia wsi i parafii Witanowice. Ciekawa polityka. Pokazać troszeczkę, palec bo po co całą rękę. A ta cała ręka to przecież wspólne obchodzenie 700-lecia dla wszystkich mieszkańców gminy a także miejscowości poza gminą należących do parafii, których nie wymienia się w uchwale podjętej przez radnych. No ale żałosny kmiot się czepia bo celem jest nic innego tylko się czepiać. Nie ma żadnego przecież powodu i kmiota trzeba zaatakować, że "żałosne" iż zwraca uwagę na niedobre. Nie ma niedobrego, do błędów nie przyznajemy się a do potrzeby poprawy tym bardziej.
ciekawe, 2017-12-04 godz. 22:40
Dzisiaj zamieszczono na portalu wadowickim jak wygląda i opisano - druga publikacja z okazji 700-lecia wsi i parafii Witanowice. zatytułowana "Parafia Witanowice z sercem i duszą". Ale na gminnej stronie się nie dało.
ciekawe, 2017-12-04 godz. 17:03
A przynajmniej informacja taka, że album z UG i parafialny będą (są) dostępne w gminnej bibliotece publicznej, filii w Witanowicach. Wartość chyba publiczna.
ciekawe, 2017-12-04 godz. 16:49
W jakim nakładzie wydano album? Bo może sam bym sobie wyliczył z kwoty 19.073,25 zł podzielonej przez nakład czy stać mnie na zakup albumu o ile gmina będzie sprzedawała. Taka informacja jest potrzebna bo inaczej mieszkańcy wiedzą tylko tyle, że dostaną album za darmo na uroczystej sesji dawcy zdjęć i dokumentów.
ciekawe, 2017-12-03 godz. 22:39
Który tutaj jest prezentowany album bo w Witanowicach są podobno 2? Na gminnej stronie internetowej jest mowa tylko o jednym, tym który będzie prezentowany i wręczany niektórym osobom na uroczystej sesji w dniu 6 grudnia. Informacji w gminie o możliwości dostępu szerzej mieszkańców do albumów na jakichś zasadach nie ma.
OK, zamknij