22 sierpnia 2018, imieniny obchodzą: Maria, Cezary, Tymoteusz, Zygfryd

15°
Bielsko-Biała
22.08.2018
  • Wilgotność: 61%
  • Wiatr:wsch 4km/h

jutro: 30°19°pojutrze: 28°16°
artykul,wyszehradzki_express,59588.htmlwyszehradzki_express

Kultura i rozrywka

2017-10-25 22:29 (Komentarze: 2)      

Wyszehradzki Express


Festiwal Wyszehradzki Express zainaugurowany został we wtorek 24 października koncertem w wykonaniu węgierskiego zespołu Szeres Folk Band.

A dzisiaj w fascynującą literacką podróż do Wyszehradzkiego Expressu zabrała przybyłych do Książnicy Beskidzkiej gości - Anna Butrym, tłumaczka i autorka bloga „Węgierska randka”.

- Czterdzieści procent tego co jest na rynku wydawniczym to są przekłady. Dlatego my tłumacze doceniamy takie spotkania jak to dzisiejsze, zorganizowane przez Książnicę Beskidzką. Myślę że dostrzegliście Państwo ile radości, ale i trudu musi włożyć tłumacz, żeby te wszystkie książki mogły trafić w wasze ręce. Byście mogli przeżywać i odkrywać te przeróżne światy. Cieszę się, że Wyszehradzki Express to festiwal, któremu patronują tłumacze - mówiła Anna Butrym, która w zwięzłej i ciekawej formie przybliżyła zebranym najbardziej znanych współczesnych autorów piszących w tym języku.

Okazuje się, że po rozpadzie Monarchii Austro-Węgierskiej spora grupa z nich mieszka dzisiaj w ościennych krajach takich jak Słowacja, Serbia czy Rumunia.

Równolegle z opowieściami o literaturze naszych bratanków odbył się wernisaż fotografii Anny Bali - „Węgierskie krajobrazy polskim obiektywem”.

Autorem fotoreportażu jest Mirosław Galczak

mir

Powiaty: Bielsko-Biała

Zobacz zdjęcia


Skomentuj

Treść:*
Nick:*
5-8=*

Prawy, 2017-10-26 godz. 19:49
Sam jestes upadły...co może lepiej kłaniać sie MERKEL i być dalej sługusem Rzeszy i Żabojadów????
Beata 33 lata, 2017-10-26 godz. 13:29
Wyszehracka lipa ciemnych idiotów co to za państwa wiocha ciemnota biedota itp aż do ZERA wstydzę się że mój kraj i pije-- jarek tak nas niszczy i upodla.
OK, zamknij