16 lipca 2018, imieniny obchodzą: Eustachy, Maria, Benedykt, Marika

17°
Bielsko-Biała
16.07.2018
  • Wilgotność: 65%
  • Wiatr:zach 0km/h

jutro: 19°16°pojutrze: 20°16°
artykul,zakrecony_na_kufle,63582.htmlzakrecony_na_kufle

Kultura i rozrywka

2018-04-12 22:33 (Komentarze: 1)      

Zakręcony na kufle


Przed laty lubił smakować złocisty napój z pianką. Kiedy jednak pojawiły się problemy zdrowotne, odstawił piwo na bok. Ale do kufli - aczkolwiek pustych - zagląda regularnie!

Pawła Odrobinę w Barwałdzie Średnim znają wszyscy - to przecież sołtys tej wioski. W kalwaryjskiej gminie i powiecie wadowickim też nie jest anonimowy, bo jako radny powiatowy angażuje się w lokalne sprawy. Jednak o jego kolekcjonerskiej pasji już mało kto wie. Jest birofilem. Zbiera kufle, szklanki, puchary, a nawet termosy. Ta pasja trwa już od ponad dwudziestu lat. - Pod koniec 1997 przyszło mi do głowy, żeby zbierać szklanki i kufle piwne. Początki były łatwe. Podczas promocji w browarach, czy u dystrybutorów, można było takie przedmioty dostać za darmo. Potem to się zmieniło. Często wyjeżdżałem w delegacje albo na wycieczki, więc kiedy tylko gdzieś zobaczyłem szklankę albo kufel, wtedy kupowałem. Jeździłem też na bazar i do sklepiku w Suchej Beskidzkiej, gdzie sprzedają starocie z Niemiec. No i znajomi, którzy wyjeżdżali na wycieczki pamiętali o mnie, wzbogacając mi kolekcję - wspomina.

Zbiór sołtysa ledwo mieści się w gościnnym pokoju. To obecnie 970 szklanek, kufli, pucharków i termosów - od niewielkich po kilkulitrowe. Kolekcja nie jest zamknięta, ciągle rośnie. Paweł Odrobina zamierza usunąć wkrótce ogromny telewizor, już wysłużony, by zrobić miejsce na kolejne eksponaty. Tworzą je egzemplarze krajowe jak i zagraniczne, ze szkła i ceramiczne, sporo z nich ma oryginalne dekle. Pojemniki ozdobione są symbolami browarów oraz piwnych marek, karczm i imprez. - Byłem na delegacji w Niemczech, w zaprzyjaźnionym z Kalwarią Zebrzydowską mieście Hameln. Zabrano nas na rzeczny rejs. Na statku były kufle z lokalnego browaru. Zapytałem o cenę. Sprzedający powiedział mi, że 3 euro za sztukę. Wyjawiłem mu, że jestem kolekcjonerem i chcę trzy, aby mieć wszystkie rodzaje. Wtedy usłyszałem, że płacę za te trzy jedno euro - opowiada.

Większość półek, na których gromadzi birofilskie skarby, sołtys - kolekcjoner wykonał samodzielnie. Ma też regały pozyskane od zaprzyjaźnionej farmaceutki, bardzo oryginalne - podłącza się je do prądu i wtedy sprawiają wrażenie, że się ruszają, a nawet przechylają i zrzucą birofilskie eksponaty. Pasjonat z Barwałdu Średniego ma wiele cennych egzemplarzy. Szczególnie cieszy się z jednego, przywiezionego z Austrii. Na zewnątrz kufla jest biały jeleń, ale jeszcze efektowniej prezentuje się wnętrze naczynia. Gdy popatrzy się do środka - pod światło - to na spodzie widać prześwit z ukazującymi się postaciami.

Ciekawą część zbiorów tworzą też okazałe termosy, które potrafią utrzymać niską temperaturę piwa przez wiele godzin. Jest też beczułka z kuflami kupiona od Ukraińców. Birofilski zbiór wymaga należytego utrzymania. Barwałdzianin wraz z żoną dwa razy w roku gruntownie myje eksponaty i czyści półki. Sołtys ma też kolekcję płyt winylowych, które ocalił przed zniszczeniem, bowiem znajomy, ich poprzedni właściciel, chciał je spalić. Ale to już inna historia...

jad

Powiaty: Sucha Beskidzka, Wadowice

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
1+2=*

Smakosz, 2018-04-13 godz. 10:14
Widać że z Pawła był niezły herbatnik, kocia mordka została
OK, zamknij