20 lipca 2018, imieniny obchodzą: Czesław, Fryderyk, Hieronim, Seweryn

20°
Bielsko-Biała
20.07.2018
  • Wilgotność: 76%
  • Wiatr:płn 13km/h

jutro: 26°13°pojutrze: 24°15°
artykul,zar_awantura_po_upolowaniu_dzikow,60581.htmlzar_awantura_po_upolowaniu_dzikow

Wydarzenia

2017-12-01 21:48 (Komentarze: 39)      

Żar: Awantura po upolowaniu dzików


Wielkie poruszenie i lawinę komentarzy wywołało zdjęcie prezesa szkoły szybowcowej pozującego z ustrzelonymi dzikami i zapraszającego na ich pieczenie. Jak tłumaczy sam zainteresowany, publikacja zdjęcia nie była najlepszym pomysłem, ale problem z dzikami niszczącymi płytę lotniska jest ogromy.

Wojciech Kos, prezes Górskiej Szkoły Szybowcowej Żar, opublikował na Facebooku zdjęcie, na którym stoi z długim kijem, a przed nim leżą dwa upolowane dziki. „Od kilku miesięcy niszczyły nam płytę lotniska, w końcu je upolowaliśmy. Zapraszamy w sobotę (2.12.2017) wszystkich pilotów na zakończenie sezonu szybowcowego w GSS Żar, ognisko z pieczeniem dzika” - napisał. Choć ten wpis szybko usunął, to zdążył on powędrować w świat. Na swojej stronie opublikowała go organizacja fanatycznie walcząca z myśliwymi - „Ludzie Przeciw Myśliwym”. - Lotnicy zabawili się w mordowanie zwierząt? - pytają ekolodzy. - Rozumiemy, że zwierzęta na lotnisku mogą stanowić zagrożenie, ale co stało na przeszkodzie, by przy pomocy odłowni w bezpieczny dla dzików sposób wyłapać je i wypuścić 100 km od lotniska? Łatwiej było je wymordować? Panie Wojtku, stać pana na sprzęt za kilkaset tysięcy złotych, a żal było wydać 3 tys. złotych na odłowienie dzików. A może właśnie chodziło o zabawę w zadawanie cierpienia, w mordowanie? Nasza organizacja zbada tą sprawę. Kto zabił zwierzęta, w jakich warunkach i czy posiadał odpowiednie uprawnienia - zapowiadają. Co ciekawe, nawet na stronie tej organizacji można znaleźć mnóstwo komentarzy, których autorzy irytują się, że miłośnicy zwierząt przesadzają z czepialstwem, a lotnikom, którzy muszą dbać o bezpieczeństwo, nie można nic zarzucić.

Wojciech Kos przyznaje, że publikacja zdjęcia nie była najlepszym pomysłem, bo dała pożywkę skrajnym ekologom, którzy nie mają pełnej wiedzy na ten temat. Nie zdawał sobie sprawy, że sprawa nabierze aż takiego rozgłosu i innego kierunku, niż zamierzony. Bo chodziło mu przede wszystkim o zaproszenie lotników na zakończenie sezonu, a kij na zdjęciu miał symbolizować to, że lotnicy przykładają się do tego, aby utrzymać płytę lotniska w stanie zapewniającym bezpieczeństwo.

Wojciech Kos wyjaśnia, że zwierzyna jest sporym problemem. Po lotnisku biegają sarny i jelenie, a dziki je po prostu niszczą, powodując duże straty finansowe. - Najgorsze, że zagraża to operacjom lotniczym, a to przecież lotnisko użytku publicznego. Urząd lotnictwa wyłącza nam je później z użytkowania - informuje.

Zapewnia, że odstrzał dwóch dzików odbył się zgodnie z prawem. Początkowo wystąpił do starosty o odstrzał redukcyjny, ale porozumiano się z miejscowym kołem łowieckim, którego członkowie upolowali dziki w pobliskim lesie podczas polowania zbiorowego w ramach własnych limitów odstrzału redukcyjnego. A upolowana zdobycz została przekazana lotnikom niejako będąc zamiennikiem finansowego pokrycia strat zniszczenia płyty lotniska. Obecnie władze GSS Żar analizują możliwość postawienia wiosną ogrodzenia od strony lasu, co miałoby ograniczyć wycieczki dzików na teren lotniska.

mk

Powiaty: Żywiec

Zobacz zdjęcia


Skomentuj

Treść:*
Nick:*
3+8=*

obserwator, 2017-12-07 godz. 20:33
Co za brednie pisze ten jegomość że sarny niszczą uprawy a gdzie masz te uprawy w górach raczej nie .
rooni, 2017-12-07 godz. 18:22
ponoć to sam ministrant Szyszko z giwery prawo i sprawiedliwość dzikom wymierzył
zx, 2017-12-06 godz. 15:57
W Polsce jedni "gospodarują" na ternach prywatnych, bez zgody właścicieli, a właściciele muszą płacić podatki bez prawa choćby wejścia na swoja posesje.Tak jest z myślistwem, rybołówstwem , leśnictwem i innymi dziedzinami. Komuna trwa nadal.Prywatna osoba i jej prawa to wróg państwa. Mały przykład, komu starosta danego starostwa przekazuje pieniądze za dzierżawę prywatnych terenów dla myśliwych????. Na całym świecie te pieniądze się należą właścicielowi ziemi tylko nie w Polsce!!! Kodeks Cywilny wyraźnie mówi ,że pożytki z własności należą się właścicielowi.Tylko kto u nas przestrzega prawa. Ludzie bo muszą a państwo nie bo mu nic nie zrobisz. Tu nie będzie porządku aż do czasu.
hmm, 2017-12-06 godz. 10:01
Nie widzę żadnej awantury, odstrzelili dziki i zaprosili wszystkich zainteresowanych na grilla (mieli je zostawić robakom?) Ekolodzy mogli zrobić sobie dyżury przy lesie i pilnować dzików aby nie robiły szkody.
St@n, 2017-12-05 godz. 20:35
@Niki - liż dalej tyłek Kwaczelnikowi, Psychopacie z MON, Lizusowi z WSWiA i Leśnemu Szkodnikowi oczywiście nie zapominając o szamanie Rydzyku. PIS to sekta więc precz z tymi ograniczonymi umysłowo istotami, które niszczą demokrację w Polsce.
gość, 2017-12-05 godz. 16:47
Ale ten prezes niemądry przecież trzeba było je zebrać i puścić na polu, może jeszcze najlepiej kukurydzy, proszę was co za brednie. Niech każdy obrońca zwierząt zabierze sobie takie zwierze do swojego ogródka i pilnuje żeby nie uciekło to nikt nie będzie strzelał, bo jak cały rok pracy niszczą sarny, dziki, a w mniejszym stopniu bażanty czy zające to jakoś nikt z nich się nie odezwie co dalej.
Mieszkaniec, 2017-12-05 godz. 10:06
WEDŁUG OBOWIĄZUJĄCYCH PRZEPISÓW LOTNISKO POWINNO BYĆ ODRODZONE ! Problem w tym że lotnisko funkcjonuje m. in. na gruntach prywatnych których nie chce wykupić, więc ogrodzić nie może, niby nie ma środków, ale na imprezy to kasa jest.
Niki , 2017-12-05 godz. 09:55
Koziołek matolek to jesteś. A może z vatem też już Ci nie pyka tak jakbyś chciał. Miłego dnia:)
czepucha, 2017-12-05 godz. 05:41
Myślę, że bohater przez "ch" to wyraz małości dla prezesa. Nie jest tak źle, drobna wpadka.
rafał, 2017-12-04 godz. 23:34
taki "gość" - z małej litery to antyreklama szkoły szybowcowej, a jeszcze o zgrozo - "prezes" !!!! i tolerować go nie tylko w związku, ale w jego miejscowości. Co on chciał pokazać, że jest masarzem ? bochater - przez ch niech spróbuje sam z tym kijem zaatakować dzika - to inaczej by wygladał. To raczej dzik by nad nim pozował do zdjęcia, ale bez kija.OK, zamknij