24 maja 2018, imieniny obchodzą: Joanna, Zuzanna, Maria, Milena

16°
Bielsko-Biała
24.05.2018
  • Wilgotność: 62%
  • Wiatr:wsch 2km/h

jutro: 22°12°pojutrze: 24°13°
artykul,zus_przyglada_sie_zwolnieniom,53169.htmlzus_przyglada_sie_zwolnieniom

Wydarzenia

2017-03-09 21:45 (Komentarze: 13)      

ZUS przygląda się zwolnieniom


 Wstrzymanie lub cofnięcie świadczeń w wysokości 88 144,50 zł to efekt kontroli zwolnień lekarskich przeprowadzonych w 2016 roku przez Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bielsku-Białej, któremu podlega również powiat cieszyński. W całej Polsce ZUS, korzystając ze swoich uprawnień, cofnął lub wstrzymał świadczenia na 203,8 mln złotych.

W ubiegłym roku do bielskiego oddziału ZUS i podległych mu inspektoratów (w tym cieszyńskiego) wpłynęło ponad sto tysięcy wniosków o wypłatę zasiłków chorobowych, opiekuńczych i świadczeń rehabilitacyjnych. 3328 z nich skontrolowano. W samym tylko powiecie cieszyńskim na 22 285 spraw, sprawdzono 676. Prawa do zasiłku pozbawiono 71 osób. Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, korzystając z takiego zasiłku trzeba przede wszystkim skupić się na szybkim powrocie do zdrowia i pracy. Niezależnie, czy na druku wpisane jest zalecenie „chory ma leżeć” czy też „chory może chodzić”, zwolnienie lekarskie nie może służyć przeprowadzeniu remontu w domu, wyjazdowi na wakacje czy też... pracowaniu. Jak tłumaczy Aldona Węgrzynowicz, regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego, w okresie zwolnienia lekarskiego powinno powstrzymać się nie tylko od wykonywania pracy zarobkowej, ale również innych czynności, które mogłyby wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia.

Kontrole zwolnień odbywają się na wniosek pracodawcy, wydziału zasiłków ZUS czy lekarza orzecznika. Mogą być prowadzone na dwa sposoby. Po pierwsze, bada się prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy, czyli czy zwolnienie lekarskie ma odpowiednie podstawy. Drugi sposób to kontrola prawidłowości zwolnień, czyli czy w jego trakcie nie jesteśmy na wakacjach lub nie pracujemy. Przebywającego na zwolnieniu pracownika ZUS może wezwać na spotkanie lub... odwiedzić w zadeklarowanym na zwolnieniu miejscu pobytu, miejscu pracy zarobkowej czy jakimkolwiek innym, w którym kontrolerzy podejrzewają jego obecność. Bezpośrednią sankcją dla osoby nieprawidłowo wykorzystującej zwolnienie jest utrata prawa do zasiłku chorobowego, i to za cały jego okres. Nawet jeśli kontrola pojawiła się w ostatni dzień zwolnienia. - Najczęstszą przyczyną pozbawienia prawa do zasiłków jest wykonywanie pracy zarobkowej w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim lub świadczeniu rehabilitacyjnym - o danych z naszego regionu mówi Aldona Węgrzynowicz. 

mon

Powiaty: Bielsko-Biała, Cieszyn

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
2+4=*

L4, 2017-03-14 godz. 05:58
Proszę o podanie statystyki zwolnień lekarskich wydanych pracownikom ZUS. Podobno biją rekordy.
robol, 2017-03-13 godz. 20:06
1 flejtuch i nieudacznika felczera poznasz po wypisaniu recepty szczególnie ten co się nie zna na komputerze czyli bałwan.2 maja połapane z firmami małymi dają pracownikom po miesiącu wolnego a pracownik pracuje szczególnie na budowach to jest normalka czasem nawet pracownik o tym nie wie za to firma robi prawie za darmo remont domu mieszkania itp.
optymista, 2017-03-12 godz. 10:31
ZUS super instytucja. Dwa tygodnie po endoprotezie otrzymałem wezwanie do zgłoszenia się na kontrolę bagatela 50 km od miejsca zamieszkania. Gratulacje poziomu intelektualnego albo znieczulicy społecznej
kolega, 2017-03-12 godz. 10:29
A może sprawdzić pracodawców kiedy każą pracować po godzinach, nigdzie nierejestrowanych bo inaczej nie trzeba u nich pracować, żadnych uprawnień, żadnych szkoleń . Szczególnie w samorządach samowolka i prywatne rodzinne ranczo. Bo kto ich sprawdzi, urzędasy mają się dobrze.
Rutilus, 2017-03-12 godz. 08:02
Jedni chorujac chodza do pracy, bo brakuje im do emerytury, a kazde L-4 powoduje wydłuzenie pracy ze wzgledu na okres składkowy. A sa tacy ze korzystaja z chorobowego pracujac na Umowa-zlecenie, i trzeba za nich w ochronie dodatkowo brac ich godziny bo zmuszaja mimo ze jest sie na II grupie niepełnosprawnosci. Co to znaczy miec znajomosci?
irka, 2017-03-11 godz. 15:59
a kto skontroluje pracodawców biorą l 4 firma się kula a oni w pracy lub u doktora a po miesiącu kasa z ZUS u do kieszeni i zwolniony z opłat ZUS bo( nie pracował)
pacjent, 2017-03-10 godz. 19:04
Zus powinni dawno zlikwidować będąc pewnego razu na zwolnieniu lekarskim po złamaniu nogi przyjechał taki jegomośc na kontrole i dwa dni po zdjęciu gipsu zdecydowł że mogę iśc do pracy nogą nie szło ruszyć a on mi noge mierzył centymetrym i to mają być oszczędnosci kosztem chorych wstyd i jeszcze raz wstyd
pracodawca niezainteresowany?, 2017-03-10 godz. 18:32
A już miałem nadzieję po tytule, że ZUS przygląda się zwolnieniom ludzi z pracy. Dawniej przyglądanie się zwolnieniom lekarskim było obowiązkem pracodawcy bo miał straty, z działu kadr chodzili kontrolować do domu.
Piotr, 2017-03-10 godz. 15:24
Prawdę mówiąc to 30% zwolnień to załatwiane za koperty każdy o tym wie od lat ale lekarze to taka banda że zniszczą Polskę aby tylko mieć kasę nigdy Nie mieli szacunku i NIE będą mieć .
płatnik składek, 2017-03-10 godz. 11:58
ZUS-czytaj zakład utylizacji składek!!!!!,dawno powinni rozwiązac to towarzystwo!.OK, zamknij