22 września 2017, imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy, Joachim, Milana

12°
Bielsko-Biała
22.09.2017
  • Wilgotność: 96%
  • Wiatr:zach 1km/h

jutro: 11°pojutrze: 16°
artykul,zywiec_–_miasto_zmyslow,58385.htmlzywiec_–_miasto_zmyslow

Pod patronatem

2017-09-11 11:33 (Komentarze: 0)      

Żywiec – miasto zmysłów!


W Żywcu, już niebawem będzie niezwykle zmysłowo. To za sprawą drugiej edycji festiwalu Żywiec miasto zmySŁÓW, zaplanowanej od 18 do 24 września. Jak zapowiadają organizatorzy – każdy znajdzie coś dla siebie. - Wszystko zaczęło się od rozmów o książkach przy kawie – wspomina Kornelia Gąsiorek, prezes Stowarzyszenia Żywiec miasto zmySŁÓW. – Dlatego właśnie i podczas tegorocznej edycji chcemy rozmawiać o książkach – z pisarzami, naukowcami, twórcami filmów, a nawet muzykami - dodaje. Wspólnym mianownikiem tych wszystkich profesji niezmiennie pozostaje SŁOWO.

Program jest bardzo bogaty, szczelnie wypełni siedem festiwalowych dni. W poniedziałek 18 września wykład inauguracyjny wygłosi profesor Tadeusz Sławek – wybitny filolog, teoretyk i historyk literatury. Wieczorem natomiast przewidziane jest spotkanie autorskie z redaktorem Michałem Olszewskim. Wtorek upłynie pod znakiem spotkań z filmem. Środa to już analiza komunikowania na przestrzeni wieków w wykonaniu medioznawcy i socjologa dr Zbigniewa Bajki. Czwartek to spojrzenie w przeszłość – Dorota Firlej – historyk sztuki opowie o dawnych księgach cechowych, pamiątkach o żywieckich rzemieślnikach. Natomiast podczas wieczornego spotkania na Zamku – historyk Krzysztof Dubiński opowie o wojennych losach Witkacego. Piątek to przede wszystkim biblioterapia i wykład specjalistki w tej dziedzinie, Wandy Matras. Sobota – to propozycja dla najmłodszych. W Sali Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej obejrzeć będzie można japoński teatrzyk Kamishibai. Wieczorem reporter radiowy Dionisos Sturis opowie o swoim odkrywaniu świata, a później filozof, pisarz i muzyk jednocześnie - Wit Szostak, podzieli się swoimi inspiracjami. W niedzielę przed południem warto pojawić się na żywieckim Rynku by wspólnie poczytać bajki w plenerze. Finałem tegorocznej edycji festiwalu Żywiec miasto zmySŁÓW będzie koncert Mery Spolski, w wykonaniu której słowa to już prawdziwa ekwilibrystyka. – Spotkania z naszymi gośćmi, koncerty i warsztaty zaplanowaliśmy na popołudnia i wieczory, by każdy chętny mógł spokojnie na nie dotrzeć po pracy – przekonuje Katarzyna Śleziak, jedna ze współorganizatorek imprezy.

Na uwagę zasługuje również – Ostry Dyżur Literacki, czyli akcja promująca czytelnictwo w happeningowej formie zabawy. W scenografii gabinetu lekarskiego eksperci od literatury w kitlach lekarskich będą na receptach zapisywać tytuły wartościowych książek. Odpowiedzą też na nurtujące czytelników pytania. W tej uzdrawiającej akcji goście i organizatorzy festiwalu zarekomendują najwartościowsze książki, indywidualnie dobrane do wieku i preferencji czytelnika.

- Ważną postacią jest też Witkacy. Mało kto wie, że pisarz osiemdziesiąt lat temu odwiedził miasto nad Sołą i Koszarawą, by wygłaszać w jednej z tutejszych szkół swoje wykłady filozoficzne. Swoje wrażenia dokumentuje w listach do żony. – To bardzo ciekawa lektura – dodaje z uśmiechem Sylwia Pietyra ze stowarzyszenia Żywiec miasto zmySŁÓW. O tym, jak ważne są zmysły: jak patrzeć, by widzieć, jak słuchać, by usłyszeć – o tym wszystkim i doświadczeniach ze swojej pracy opowiedzą Elwira Surdy – operator filmowy i telewizyjny, a także Szymon Wróbel młody reżyser z Żywiecczyzny. Zaś o tym, jak ważny jest zmysł słuchu opowie utalentowana skrzypaczka Anna Adamowska – liderka zespołu Tekla Klebetnica.

Katarzyna Graboń

Powiaty: Bielsko-Biała, Żywiec

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
9-2=*

OK, zamknij