20 sierpnia 2018, imieniny obchodzą: Bernard, Samuel, Sobiesław, Sabina

18°
Bielsko-Biała
20.08.2018
  • Wilgotność: 51%
  • Wiatr:zach 10km/h

jutro: 27°13°pojutrze: 28°16°
artykul,zywiec_nowy_wykonawca,60477.htmlzywiec_nowy_wykonawca

Wydarzenia

2017-12-05 12:05 (Komentarze: 2)      

Żywiec: Nowy wykonawca


Mieszkańców Żywca niepokoi, że z placu budowy nowej siedziby Szpitala Powiatowego wyjeżdżają firmy ze sprzętem. Czy budowa jest zagrożona?

Inwestycję finansuje firma InterHealth z Kanady. Rolą Starostwa Powiatowego w Żywcu było przekazanie działki pod budowę oraz doprowadzenie nowej drogi wraz z mediami do budynku. Po zakończeniu inwestycji przekazany ma zostać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia i sprzęt ze starego szpitala dla prywatnej firmy, która zostanie nowym pracodawcą dla obecnego personelu szpitalnego. Pierwsze prace budowlane nowego szpitala ruszyły w połowie listopada 2015 roku, a głównym wykonawcą została hiszpańska firma Aldesa. Za wybudowanie i wyposażenie szpitala firma z Kanady zapłacić ma częściowo z własnych pieniędzy, a częściowo z kredytu bankowego, którego nie ma jeszcze do dzisiaj. Tymczasem mieszkańcy Żywca, którzy bacznie przyglądają się inwestycji, zauważyli w ostatnich tygodniach, że na placu budowy jest coraz mniej robotników, a z terenu wyjeżdża część firm ze sprzętem.

- Boimy się, że budowa zostanie wstrzymana. A byłaby to wręcz tragedia, bo przecież z daleka widać, że budynek w stanie surowym jest już prawie gotowy - podkreślają.

O informację na temat tego, co dzieje się na placu budowy, prosiliśmy kilka razy firmę z Kanady, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Rąbka tajemnicy uchylił za to starosta Andrzej Kalata.

- Mogę uspokoić, że budowa nie została wstrzymana. Trwają montaż stolarki okiennej i prace związane z dachem. Faktycznie część firm wyjeżdża ze sprzętem, bo nasz partner, czyli firma z Kanady, postanowiła zmienić głównego wykonawcę. Nie jest nim już Aldesa, ale żywiecki Wodpol. To decyzja naszego partnera i nie mnie ją komentować. Obecnie na placu budowy trwają inwentaryzacja i przejmowanie robót - mówi.

Powstaje zatem zasadnicze pytanie, o ile zmiana wykonawcy może opóźnić budowę.

- Szacujemy wstępnie, że o około dwóch miesięcy. Jeśli chodzi o finansowanie inwestycji, to firma z Kanady nadal nie ma kredytu i obecnie wykłada pieniądze z własnego budżetu. Partner przekazał nam informację, że zgoda na kredyt powinna zostać uzyskana do końca tego roku. Jako Zarząd Powiatu daliśmy czas Kanadyjczykom na zamknięcie finansowania z kredytem do końca lutego. W tym harmonogramie przewidujemy, że budowa powinna potrwać do końca lipca 2018 roku. Potem rozpoczną się odbiory techniczne, które potrwają kilka miesięcy. Dlatego jesteśmy ostrożni z podawaniem daty przyjęcia pierwszych pacjentów - dodaje starosta.

ps

Powiaty: Żywiec

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
3-1=*

jan, 2017-12-07 godz. 17:30
To jest fizycznie niemożliwe wykonać do końca lipca 2018r. Dlaczego tak nas mamią???
2 miesiące może być, 2017-12-06 godz. 05:59
Decyzja decyzją ale jakże to nie komentować decyzję naszego partnera, przecież to i nasza sprawa bo po drugiej stronie jest zlecający Starostwo. Nikt nie wymaga określenia dalekiej perspektywy kiedy będą przyjęci pierwsi pacjenci ale jak długie opóźnienie - owszem. I wygląda na to, że nie będzie to opóźnienie tylko 2 miesiące. Nic innego tylko czekać i sprawdzać co się będzie działo w najbliższych zimowych miesiącach dobrze, że nie w sezonie budowlanym.
OK, zamknij