20 sierpnia 2018, imieniny obchodzą: Bernard, Samuel, Sobiesław, Sabina

18°
Bielsko-Biała
20.08.2018
  • Wilgotność: 51%
  • Wiatr:zach 10km/h

jutro: 27°13°pojutrze: 28°16°
artykul,zywiec_o_fabryce_papieru_na_papierze,60474.htmlzywiec_o_fabryce_papieru_na_papierze

Kultura i rozrywka

2017-12-01 16:02 (Komentarze: 0)      

Żywiec: O fabryce papieru na papierze


Na rynku wydawniczym ukazała się książka „Zarys historii Żywieckiej Fabryki Papieru Solali”.

Autorem publikacji jest Kazimierz Semik, który w przeszłości był między innymi zastępcą naczelnika miasta Żywca. Pracował nad książką przez kilka lat.

- Ten czas poświęciłem na gromadzenie materiałów i rozmowy z ludźmi. Nie przypuszczałem, że będzie tyle problemów z uzyskaniem dokumentów, które porozrzucane są po różnych archiwach państwowych w Krakowie, Katowicach czy Mysłowicach. Na szczęście w tym wszystkim niezawodni okazali się ludzie, a zwłaszcza byli pracownicy i ich rodziny - mówi.

W książce przedstawił dzieje fabryki od jej powstania w 1833 roku aż do czasów współczesnych, a opis wzbogacił archiwalnymi zdjęciami i dokumentami. W książce zawarł też wiele niepublikowanych wcześniej informacji o fabryce.

- Ale w życiu bym nie przypuszczał, że biorąc się za zbieranie tych materiałów, przyjdzie mi kończyć książkę i wydać ją w dramatycznych okolicznościach - w chwili, gdy fabryka Solali została dosłownie zamknięta na kłódkę, a jej pracownicy muszą dochodzić swoich zaległych pensji w sądach - dodaje Kazimierz Semik.

Liczący 60 stron „Zarys historii Żywieckiej Fabryki Papieru Solali” wydany został na bardzo dobrej jakości papierze kredowym i w twardej oprawie. - W końcu nie mogło być inaczej, skoro ta książka dotyczy fabryki papieru - śmieje się autor.

ps

Powiaty: Żywiec

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
8-2=*

OK, zamknij