27 maja 2018, imieniny obchodzą: Augustyn, Julian, Jan, Juliusz

21°
Bielsko-Biała
27.05.2018
  • Wilgotność: 53%
  • Wiatr:płn 3km/h

jutro: 27°14°pojutrze: 27°14°
artykul,bielsko_dla_budowy_hospicjum,13087.htmlbielsko_dla_budowy_hospicjum

Wydarzenia

2013-07-09 10:38 (Komentarze: 0)      

Bielsko: Dla budowy hospicjum


W najbliższą sobotę, 13 lipca, Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne organizuje Dzień Otwarty Budowy Hospicjum. Budowę można zwiedzać między 9.30 a 11.00. Tego dnia odbędzie się również start czwartego ogólnopolskiego rajdu rowerowego „Przez Polskę dla polskich hospicjów”, w którym weźmie udział 18 rowerzystów z różnych stron kraju.

Przed startem bielskie hospicjum w budowie otrzyma czek na 5 tys. zł, które to uzbierała polsko-angielska Fundacja Babci Aliny, założona przez bielszczan mieszkających w Anglii.

W ciągu dziewięciu dni uczestnicy rajdu pokonają prawie 1120 km z Bielska-Białej do Gdańska, spotykając się po drodze z wolontariuszami 10 hospicjów, między innymi w Krakowie, Łodzi, Licheniu i Koszalinie. W regionie Beskidów będą to wolontariusze Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego oraz Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej oraz hospicjum św. Faustyny w Żywcu.

Miłośnicy dwóch kółek, którym bliska jest idea ruchu hospicyjnego, mogą przyłączyć się do startu rajdu, który wyruszy o 11.00 sprzed budowy hospicjum w Bielsku-Białej przy ul. Zdrojowej (przecznica ul. Cieszyńskiej, pomiędzy ulicami Lompy a św. Anny). Wcześniej będzie można zwiedzić budowę, dowiedzieć się, jak jest zaplanowane wykorzystanie nowo powstałego pawilonu szpitalnego i starej willi po byłym przedszkolu.

Budowa bielskiego hospicjum zmierza ku końcowi. Trwa montaż ogrzewania podłogowego, do końca października budynek zostanie ocieplony. Wyposażenie hospicjum będzie wymagało ogromnych nakładów finansowych. Cały czas przedsięwzięcie finansowane jest z darowizn i zbiórek społecznych.

Rajd „Przez Polskę dla polskich hospicjów” organizowany jest już po raz czwarty. Dotychczas dzięki niemu uzbierano 420 tys. złotych, które wspomogły 33 hospicja w całej Polsce, w tym w Bielsku-Białej, Żywcu i Cieszynie. Przekazywane są m.in. łóżka, pulsometry, materace, koncentratory tlenu i pompy żywieniowe. W większości przypadków sprzęt jest używany wielokrotnie. Jedno łóżko w ciągu 10 lat może pomóc ponad czterdziestu pacjentom. W ten sposób praca fundacji przynosi długotrwały efekt dla chorych, ich rodzin i lokalnych społeczności.

Patronem rajdu jest Maja Włoszczowska, mistrzyni świata w MTB.

ee

Powiaty: Bielsko-Biała

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
6+3=*

OK, zamknij