21 lutego 2018, imieniny obchodzą: Eleonora, Robert, Feliks, Fortunat

Bielsko-Biała
21.02.2018
  • Wilgotność: 82%
  • Wiatr:płn 2km/h

jutro: -2°-6°pojutrze: -2°-11°
artykul,palac_czeczow_po_renowacji,22106.htmlpalac_czeczow_po_renowacji

Kultura i rozrywka

2014-06-13 01:41 (Komentarze: 0)      

Pałac Czeczów po renowacji


W Kozach uroczyście otwarto w czwartek, 12 czerwca, zabytkowy Pałac Czeczów po remoncie. W budynku otoczonym okazałym, prawie trzy hektarowym dworskim parkiem, w którym rośnie słynny koziański platan, mieszczą się: dom kultury, gminna biblioteka publiczna wraz z czytelnią i izbą historyczną im. Adolfa Zubera, a także sala konferencyjna, galeria oraz pracownie tematyczne - teatralna i plastyczna.

- Po drugiej wojnie światowej mieściły się tutaj: szkoła rolnicza, ośrodek zdrowia, izba porodowa, spółdzielnia produkcyjna, a także apteka. Budynek pustoszał i niszczał. By ratować obiekt, na sesji w 1999 roku Stanisław Czecz de Lindenwald zrzekł się na rzecz Gminy Kozy praw do pałacu, pod warunkiem przeznaczenia go na cele kulturalne - najnowszą historię 18-wiecznego obiektu przybliżył zaproszonym gościom Krzysztof Fiałkowski, wójt gminy Kozy. - Roboty, pod nadzorem konserwatora zabytków trwały dwa lata. Całkowicie zostały zmienione - poszycie dachowe i stolarka okienna, a także parkiet i glazura. Poprowadzono nową instalację elektryczną i wymieniono ogrzewanie.

Modernizacja obiektu, która kosztowała 7,5 miliona złotych, możliwa była dzięki środkom unijnym. Projekt realizowany był wspólnie ze Słowakami. Właściciel obiektu - Stanisław Czecz de Lindenwald nie dożył otwarcia obiektu po modernizacji. Na uroczystości były jego matka - Anna Czecz i żona Małgorzata Czecz de Lindenwald.

- Przeprojektowaliśmy pałac pod kątem użyteczności, by mógł tutaj funkcjonować dom kultury i biblioteka. Jedno z pomieszczeń poświęcone jest pamięci poprzednich właścicieli. Inne sztuce sakralnej - są w nim między innymi drzwi ze starego kościoła, a także figura Matki Boskiej, która zdobiła elewację pałacu. Kolejna izba poświęcona jest kulturze wiejskiej - mówią Zofia i Piotr Wawrzyńczyk z Bielska Białej, główni projektanci modernizacji.

 

mir

Powiaty: Bielsko-Biała

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
8+9=*

OK, zamknij