16 lipca 2018, imieniny obchodzą: Eustachy, Maria, Benedykt, Marika

14°
Sucha Beskidzka
16.07.2018
  • Wilgotność: 70%
  • Wiatr:zach 3km/h

jutro: 19°15°pojutrze: 19°16°
artykul,psia_rodzina_jordanowianina,23761.htmlpsia_rodzina_jordanowianina

Wydarzenia

2014-08-24 10:26 (Komentarze: 4)      

Psia rodzina jordanowianina


Jordanowianie uważają go za dziwaka, a nawet wariata. Bo kto normalny przygarnia każdego niechcianego psa i dba o niego lepiej niż o siebie samego? Kto przy zdrowych zmysłach wydaje całą emeryturę na utrzymanie gromadki czworonogów i poświęca im większość swego czasu? Adam Duszniak nie ma prawie nic, prócz 28 oddanych szczekających przyjaciół...

Wielokrotnie zarzekał się, że już nie przyjmie pod swój dach kolejnych psów. Gdy miał ich „zaledwie” dwanaście, był przekonany, iż nie poradzi sobie z utrzymaniem większej ilości, ale w ciągu kolejnych sześciu lat jego gromadka zwiększyła się niemal dwuipółkrotnie. Sam już stracił rachubę, ile czworonogów przygarnął. Sądził, że ma ich teraz 26, ale gdy zaczął wymieniać imiona, naliczyliśmy 14 suczek i tyle samo samców... Jordanowianin Adam Duszniak jest zbyt wrażliwy na zwierzęcą krzywdę, by pozostawić na pastwę losu porzuconego, głodnego psa. Dawniej miał w swojej menażerii również koty, a nawet młodą sowę, lecz teraz jest to niemożliwe. Psia czereda zaatakowałaby każde miauczące czy skrzydlate stworzenie.

Niejednego czworonoga Adam Duszniak uratował przed pewną śmiercią. Tak było w przypadku suczki Dody, którą jej właściciel zamierzał zastrzelić, ponieważ była w ciąży... Pięknego owczarka szkockiego Tatę jordanowianin znalazł w strasznym stanie – pies miał połamane nogi i żebra, a sierść tak splątaną, że trzeba ją było obciąć na krótko. – Aż dziw, że przeżył. Wzbudza respekt u innych psów, ale wystarczy go lekko popchnąć, by się przewrócił. Kości nigdy mu się prawidłowo nie zrosły – mówi Adam Duszniak.

Psy jordanowianina są zdecydowanie lepiej odżywione niż on sam. Dostają suchą karmę, mięso, kaszę, warzywa, podczas gdy jego dieta bazuje na chlebie ze skromnymi dodatkami – dżemem, jabłkiem, ogórkiem. Gotowanych posiłków nie jada w ogóle, a wszystkie domowe opłaty stara się ograniczać do minimum. – Za prąd płacę miesięcznie dwadzieścia trzy złote, bo mam tylko dwie żarówki i radio. Butla gazowa wystarcza mi na rok, a wodę mam ze studni. Jeżdżę na rowerze, więc nie potrzebuję paliwa – mówi Adam Duszniak. Musi oszczędzać na wszystkim, by wystarczyło mu na wyżywienie i opiekę weterynaryjną dla czworonogów. Pomaga mu niekiedy Urząd Miasta, nie brak też osób, które czasem przywożą mu jedzenie dla psów. – Niektórzy robią to anonimowo, jak pewna nieznana mi pani, która kupiła dla mojej gromadki karmę wartą siedemset złotych. Cieszę się, że są na świecie tacy dobrzy i bezinteresowni ludzie. Choć jest i człowiek, który nieustannie mnie prześladuje – wyznaje jordanowianin.

Odkąd Adam Duszniak przeszedł na emeryturę, spędza ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi całe dnie. Opuszcza ich na krótko tylko wtedy, gdy musi udać się do sklepu lub załatwić urzędowe sprawy. W domu większość czasu poświęca na pielęgnowanie psów, przygotowywanie im posiłków, sprzątanie po nich. – Są dla mnie jak rodzina. Z każdym jestem tak zżyty, że nie oddałbym żadnego, nawet gdyby ktoś chciał go ode mnie wziąć – zapewnia jordanowianin. Choć niektóre z piesków są do siebie bardzo podobne, nigdy ich ze sobą nie myli. – Ten ma na imię Stasiu, a tamte dwa to Bartuś i Wojtuś. Czarnego Alka mam najdłużej, chyba z siedem lat. To jest Henia, a ta malutka to Julcia – wymienia.  

Edyta Łepkowska

Powiaty: Sucha Beskidzka

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
5+2=*

Isia, 2014-09-14 godz. 16:10
A skad się biora "potwory" ludzie, którzy kiedyś zdecydowali się być "opiekunami"'dla swoich czworonogów??? Każdy z nas może poprawić los psa, kota....Te zwierzęta są tuż obok - chociażby u naszego sąsiada!!!
Edyta Ł., 2014-08-17 godz. 21:17
Do Krysa: W sprawie karmy dla piesków pana Duszniaka proszę o kontakt pod nr tel. 602 181 656
krys, 2014-08-14 godz. 23:59
Jak dostarczyć temu Panu karmę dla piesków ? A co lubi jeść Julcia ?
pit, 2014-08-14 godz. 18:50
Po prostu wspaniały człowiek ! Skąd się jeszcze tacy biorą ?
OK, zamknij