25 czerwca 2018, imieniny obchodzą: Łucja, Wilhelm, Dorota, Witold

12°
Wadowice
25.06.2018
  • Wilgotność: 69%
  • Wiatr:płn 0km/h

jutro: 19°10°pojutrze: 19°13°
artykul,szkolny_ranking_wedlug_samanty,7889.htmlszkolny_ranking_wedlug_samanty

KontaktB24

2013-01-12 13:20 (Komentarze: 2)      

Szkolny ranking według Samanty


W weekend odwiedziłam dzieci. I co widzę w miasteczku nad Skawą? Wieje optymizmem! A lokalne władze wręcz puchną z dumy! Powód nie jest błahy, wszak liceum, w którym niegdyś sam Karol Wojtyła nauki pobierał, zajęło ósme miejsce w Małopolsce według rankingu opracowanego przez Rzeczypospolitą i Perspektywy.

Czyli, jak by nie patrzeć, powód do zadowolenia jest. Czy aby na pewno? Gdy otworzyłam listę rankingową, długo przesuwałam oczami w dół tabeli. Pierwsze co mnie uderzyło, to fakt, iż w pierwszej setce są tylko trzy (!!!) licea z Małopolski. Nie wierzyłam własnym oczom, policzyłam kolejny raz, po czym o pomoc poprosiłam córkę. Nie wyszło inaczej. Trzy, z tego jedno (V LO w Krakowie) w pierwszej dziesiątce. Nie muszę chyba dodawać, iż pozostałe dwa ogólniaki (I LO i II LO) także reprezentują stolicę Małopolski. A potem przyjrzałam się kolorowym krateczkom, w których wyjaśniono, co poszczególne ciągi liczb oznaczają. Okazuje się, że kapituła ustalając ranking, przyznała 100 punktów zwycięzcom (XIV LO we Wrocławiu), a kolejne szkoły mogą mieć punktów tylko mniej.

Ile owych punktów ma nasze, wadowickie LO? Ano… 47,56. Czyli mniej, niż połowę tego, co zwycięzcy. Znacznie, ale to znacznie lepiej w rankingu wypadli nasi technicy. Najlepsze technikum w Wadowicach - Mechanik (obecnie nazywane ZS nr 2) zajęło 54 miejsce w kraju (6 miejsce w Małopolsce), a punktów otrzymało 60,49. Czyli znacznie więcej, niż wadowicki ogólniak! Wysoko, na 93 pozycji w kraju plasuje się Technikum z Ekonomika (10 miejsce w Małopolsce) mając 57,06 punktów na 100 możliwych. To znacznie lepszy wynik, niż wadowickie liceum, a co istotne, techników rozliczano również za egzamin zawodowy. A on podobno nie jest łatwy!

Nie wiem ilu doskonałych inżynierów jest absolwentami Mechanika, a ilu znanych intelektualistów absolwentami szkoły, w której Karol Wojtyła nauki pobierał. Uważam jednak, że ranking opracowany według tych zasad byłby najcelniejszym sposobem ukazania wartości - nie tylko wadowickich - szkół średnich.

Samanta

Powiaty: Wadowice

Skomentuj

Treść:*
Nick:*
1-9=*

AJ, 2013-01-22 godz. 21:22
Droga Samanto najcelniejszym sposobem ukazania wartości szkół średnich to niestety nie wyniki lecz edukacyjna wartośc dodana poszczególnych uczniów czyli rozwój ucznia. Wystarczy sprawdzić jaka młodzież z jakimi osiągnięciami wiedzą i umiejetnościami przychodzi do szkoły a z jakimi konczy. Wystarczy sprawdzić ilu było uczniów w ostatniej 3 klasie a ilu dopuszczono do pisania matury i jeżeli niedopuszczono to z jakich powodów oraz ostatni punkt wystarczy zapytać tegorocznych maturzystów ilu z nich gdyby mogli wybrać jeszcze raz wybrałoby Wadowitę. W mojej ocenie takie rankingi nic nie mówią o szkole czy jest dobrą czy złą. Nie wiem czy zwróciła Pani uwagę, że najmniej punktów Wadowicie przyznano za wyniki w olimpiadach a to bardzo dziwi bo w jej mury przyjmowani są w większości uczniowie będący finalistami i laretamii olimpiad organizowanych na poziomie gimnazjum, mnie to bardzo dużo mówi o pracy kadry pedagogicznej tej szkoły a czy ktos porównał oceny otrzymywane przez uczniów w tej szkole z wynikami z matur a to również dużo mówi czy szkoła jest świetna czy nie. .
absolwent, 2013-01-13 godz. 13:55
Górą Mechanik! Jak zawsze:)
OK, zamknij