Wydarzenia

Diamentowe i złote gody w Koszarawie
Pięć par małżeńskich z Koszarawy obchodziło niedawno swoje jubileusze, i to jakie! Diamentowe gody, czyli 60 lat wspólnego życia, świętowali Zofia i Stanisław Kimlowie. Z kolei złote gody, czyli 50-lecie, obchodzili Maria i Alojzy Dreinertowie, Maria i Franciszek Hulbojowie, Krystyna i Józef Lach oraz Zofia i Zdzisław Ledzińscy. Tym ostatnim czterem parom wręczone zostały medale za długoletni pożycie małżeńskie przyznane przez prezydenta Polski Karola Nawrockiego. Wręczone zostały również kwiaty, listy gratulacyjne i drobne upominki. W uroczystości, która odbyła się w sali Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Koszarawie, udział wziął m.in. wicewojewoda śląski Michał Kopański.

Zmiany parafialne i nie tylko w Archidiecezji Krakowskiej
Arcybiskup metrolopolita krakowski kardynał Grzegorz Ryś poinformował o zmianach personalnych księży w Archidiecezji Krakowskiej. Do jakich zmian doszło w naszym regionie? Jak informuje biuro prasowe Archidiecezji Krakowskiej ogłoszenie zmian przez kardynała Grzegorza Rysia nastąpiło podczas specjalnego spotkania w Domu Arcybiskupów Krakowskich w Krakowie. Oto lista zmian personalnych księży Archidiecezji Krakowskiej z parafii w powiatach oświęcimskim, suskim i wadowickim: Proboszczowie emeryci i ich następcy oraz pozostali: Ks. kan. Robert Anusiewicz – przeniesiony z urzędu proboszcza parafii pw. Wszystkich Świętych w Zakliczynie na urząd proboszcza parafii pw. Świętych Wojciecha i Jerzego w Zatorze. Ks. Marcin Borowicz – odwołany z urzędu wikariusza parafii…

Cieszyn wprowadza wakacyjne przejazdy bez opłat
Przez całe wakacje dzieci i młodzież będą mogły bezpłatnie korzystać z cieszyńskiej komunikacji miejskiej. Taką…

Wyjątkowy Dzień Ojca w bielskim szpitalu. Pięćsetny poród i jubileuszowy noworodek
Tegoroczny Dzień Ojca przyniósł podwójny powód do dumy i radości w Beskidzkim Centrum Onkologii –…

Zmarł były radny gminy Bestwina i prezes OSP
W wieku 76 lat zmarł Jerzy Kudła, który w przeszłości był m.in. radnym gminy Bestwina…

Akademia WSB na podium najlepszych uczelni w Polsce!
Akademia WSB zajęła 3. miejsce wśród wszystkich uczelni niepublicznych w Polsce oraz 1. miejsce wśród…
Diamentowe i złote gody w Koszarawie
Zmiany parafialne i nie tylko w Archidiecezji Krakowskiej
Cieszyn wprowadza wakacyjne przejazdy bez opłat
Wyjątkowy Dzień Ojca w bielskim szpitalu. Pięćsetny poród i jubileuszowy noworodek
Zmarł były radny gminy Bestwina i prezes OSP
Akademia WSB na podium najlepszych uczelni w Polsce!
Niedźwiedź w Jordanowie. Ostrzeżenie od samorządowców
Skatepark, boisko i Ekostrefa. Zebrzydowice tworzą miejsca dla aktywnych
Prezydent RP w tęczowym Bielsku-Białej, prezydent miasta… u hejtera – BesKitu! WIDEO
Ośrodek zdrowia w Zembrzycach zawiesza czasowo działalność!
Wisła: Zmarł były dyrektor szkoły w Głębcach
Tydzień ze Zbigniewem Preisnerem | WIDEO, ZDJĘCIA
Tajemnicza potrawa z Bestwiny podbiła konkurs. „Bestwinianki” z pierwszym miejscem
Związkowcy mówią dość. W czwartek odbędzie się pikieta związkowa
Zarząd Województwa Śląskiego z wotum zaufania i absolutorium
Wotum zaufania i absolutorium dla Zarządu Województwa Małopolskiego
Dzieci nie poleciały na wakacje do Egiptu. Straż Graniczna przypomina o sprawdzaniu dokumentów
Nowa dyrektor Muzeum Miejskiego w Żywcu
„Małgorzata Pępek wepchnęła się w szpitalu w Żywcu na badania poza kolejką”
Strażacy z gminy Bestwina w krajowej czołówce. OSP Bestwina i OSP Janowice z medalami
Dzień Ojca 2026. Polscy tatusiowie coraz częściej wybierają czas z dzieckiem
Aż 50 osób oddało krew w Suchej Beskidzkiej | ZDJĘCIA
Sport

Bieg Górala i nie tylko w Lalikach – WIDEO
W najbliższą sobotę (27 czerwca) koniecznie warto wybrać się do Lalik. Tam odbędzie się III Bieg Górala Szlakiem Papieskim. Ale będą i atrakcje dla tych, którzy nie będą biegać! W ramach III Biegu Górala organizatorzy zaplanowali półmaraton, bieg na 10 kilometrów i nordic walking na dystansie 5,5 km. – Mamy trasy praktycznie dla każdego. Wspólny start do półmaratonu i biegu na 10 km z okolic kościoła w Lalikach planujemy o 10.30. Pięć minut później wystartuje marsz z kijkami, czyli nordic walking – mówi Dariusz Kocierz, przewodniczący Rady Gminy Milówka i sołtys Lalik. Atrakcje dla dzieci rozpoczną się w samo południe.…

Kajetanowicz wraca do Rajdu Polski. Tym razem będzie ścigał się na śląskich asfaltach
Trzykrotny zwycięzca Rajdu Polski, Kajetan Kajetanowicz, wystartuje w tegorocznej, 82. edycji najważniejszej i najbardziej prestiżowej imprezy w polskim sporcie samochodowym. Dla pochodzącego z Ustronia kierowcy będzie to już dwunasty występ w narodowym klasyku. Tegoroczny Rajd Polski zapisze nowy rozdział w swojej ponad stuletniej historii. Po dwóch dekadach rywalizacji na mazurskich szutrach zawody przenoszą się na asfaltowe trasy województwa śląskiego. Bazą imprezy będą Katowice, a rajd zachowa międzynarodową rangę, będąc rundą Rajdowych Mistrzostw Europy FIA ERC. Kajetanowicz wystartuje wraz z pilotem Maciejem Szczepaniakiem w barwach ORLEN Rally Team. Załoga będzie rywalizować Toyotą GR Yaris Rally2 przygotowaną przez hiszpański zespół RaceSeven. Trzy…

Bielsko-Biała stolicą karate. Ponad dwa tysiące zawodników z 33 krajów świata
Ponad 2 tys. zawodników z 33 państw, setki emocjonujących pojedynków i tłumy kibiców w hali…

Kto z kim w I rundzie Pucharu Polski Podokręgu Żywiec?
Rozlosowano pary I rundy Pucharu Polski Podokręgu Żywiec. Oto zestawienie: Magura Bystra – Smrek Ślemień…
Bieg Górala i nie tylko w Lalikach – WIDEO
Kajetanowicz wraca do Rajdu Polski. Tym razem będzie ścigał się na śląskich asfaltach
Bielsko-Biała stolicą karate. Ponad dwa tysiące zawodników z 33 krajów świata
Kto z kim w I rundzie Pucharu Polski Podokręgu Żywiec?
Sztangista Aleksander Pierlak z trzecim miejscem w eliminacjach do OOM
Złota seria trwa. Pantery ponownie mistrzem Polski
Adam Malina mistrzem Polski w karate. W finale pokonał kolegę z cieszyńskiego klubu
Od piekła do podium. Tymek Kucharczyk drugi na Road America po znakomitej pogoni
Jan Kolondra na podium w Pucharze Europy Juniorów
„To jest mój dom” – Maja Chwalińska powitana w Bielsku-Białej
Najlepsi młodzi sportowcy nagrodzeni w bielskim Ratuszu
Igor Lipowczan ze złotem Grand Prix Polski Ju-Jitsu
Kolejny sukces skoczków z gminy Goleszów
Worek medali lekkoatletów
Cieszynianie nie zawiedli. Medalowy pokaz siły na mistrzostwach Polski
Karol Matyssek brązowym medalistą mistrzostw Polski. Dał pokaz siły i determinacji w Tatrach
Maja Chwalińska z dziką kartą na Wimbledon! Pierwszy mecz już za dwa tygodnie
Żaki znów rządziły na Stadionie Miejskim | ZDJĘCIA
Edyta Lewandowska zwycięża pod Babią Górą
Hit w Pruchnej dla gospodarzy | ZDJĘCIA
Tajner ponownie prezesem PZN
Międzynarodowe mistrzostwa w Beskidach. Jaworze stolicą łucznictwa terenowego
Powrót do treningów za nieco ponad tydzień. Poznaliśmy plan przygotowań Podbeskidzia
Cieszyn: Powalczą o mistrzostwo kraju. Przyjdź pokibicować Panterom
Trampkarze ze Skoczowa najlepsi w województwie! Lukam w koronie | ZDJĘCIA
Na sygnale

Z ostatniej chwili! Buczkowice: Zderzenie motocyklisty z samochodem
Na ul. Bielskiej w Buczkowicach doszło do kraksy z udziałem motocykla i osobówki. Motocyklista przeleciał nad autem. Został zabrany do szpitala. Trwają czynności służb ratunkowych. Wkrótce więcej informacji.

Oszukany na prawie 750 tysięcy złotych!
Prokuratura Rejonowa w Żywcu nadzoruje śledztwo przeciwko 59-letniemu mężczyźnie, który podejrzany jest o oszukanie na tzw. inwestycje jednej z osób aż na 746 300 zł! Jak informuje Małgorzata Moś-Brachowska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej, początkiem lutego tego roku pokrzywdzony mężczyzna znalazł na jednej ze stron internetowych ofertę inwestycji finansowej z możliwością uzyskania zysku. – W formularzu kontaktowym pozostawił swoje dane. Następnie dwie osoby nawiązały z nim kontakt telefoniczny, które przedstawiły się z imienia i nazwiska podając, że są doradcami i analitykami finansowymi. Osoby te nakłoniły pokrzywdzonego do zainwestowania środków pieniężnych na rynku finansowym. W okresie od 16 lutego do…

Wypadek w Kiczycach. Motocyklista trafił do szpitala
Do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło w środę rano w Kiczycach. W zderzeniu samochodu osobowego…

Mundurowi ruszyli do akcji po służbie. Agresywna kobieta i pijany kierowca zatrzymani
Gotowość do działania nie kończy się wraz ze zdjęciem munduru. Udowodnili to policjanci, którzy w…
Z ostatniej chwili! Buczkowice: Zderzenie motocyklisty z samochodem
Oszukany na prawie 750 tysięcy złotych!
Wypadek w Kiczycach. Motocyklista trafił do szpitala
Mundurowi ruszyli do akcji po służbie. Agresywna kobieta i pijany kierowca zatrzymani
Pijani na rowerkach wodnych
Z ostatniej chwili: Śmigłowiec LPR zadysponowany w rejon Szyndzielni. Doszło do wypadku nastolatka
Wypadek w Międzybrodziu Bialskim. W aucie jechało sześcioro młodych ludzi
Nietrzeźwy nastolatek na hulajnodze elektrycznej. 14-latka trafiła pod opiekę medyków
Wśród nocnej ciszy… Kłótnia przerwana przez policjantów i strażaków
Najpierw kradzież, później pożar! Słup czarnego dymu w Wapienicy!
Zgłoszono wypadek na ulicy. Do szpitala odwieziono mężczyznę
Wisła: Zderzenie motocykla z audi w Malince. Jedna osoba trafiła do szpitala
Pożar w pomieszczeniu gospodarczym. Właściciel podjął akcję gaśniczą
Kultura i rozrywka

Dlaczego średniowieczne książki przykuwano łańcuchami? Odpowiedź w Książnicy Cieszyńskiej
Dlaczego dawniej książki przytwierdzano do regałów metalowymi łańcuchami? O tym będzie można dowiedzieć się podczas kolejnego spotkania z cyklu „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej”. Wykład pt. „Libri catenati, czyli księgi łańcuchowe ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej” odbędzie się w piątek, 26 czerwca, o godz. 17.00. Prelegentką będzie Jolanta Sztuchlik, która opowie nie tylko o historii tzw. ksiąg łańcuchowych, ale również o kulisach swoich badań nad gotyckimi oprawami ze zbiorów ks. Leopolda Jana Szersznika. Jak wyjaśnia Jolanta Sztuchlik, termin „libri catenati” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza dosłownie „księgi łańcuchowe”. W średniowieczu były to niezwykle cenne woluminy, które dla ochrony…
- Dlaczego średniowieczne książki przykuwano łańcuchami? Odpowiedź w Książnicy Cieszyńskiej
- Dawne podręczniki, książki kucharskie i bestsellery PRL. Książnica Cieszyńska ożywia wspomnienia
- Cieszyńskie smaki, góralska muzyka i zbójnickie zabawy. Nasz region zaprezentował się w Pradze
- Piąta inauguracja lata na Dębowcu. Będą atrakcje dla całych rodzin
- Dwie nagrody dla Chóru Kameralnego Wichura z Wisły
- Zuzanna Grabowska o swoim filmowym debiucie. „Śmierć nie jest tylko końcem”
- Tradycja, która łączy pokolenia – XVI Dzień Tradycji, Stroju i Pieśniczki Regionalnej w Strumieniu | ZDJĘCIA
- Żywiec będzie się bawił! SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
- Skoczów: Pasja, energia i ogromne serca na scenie. Za nami Gala Taneczno-Akrobatyczna | WIDEO, ZDJĘCIA
Na czasie

O roli i wyzwaniach ławnika
W środę, 20 maja o 13.00, w Uniwersytecie Bielsko-Bialskim odbędzie się wydarzenie edukacyjno-społeczne „Ławnik – sędzia społeczny. Rola, wyzwania i praktyka”. Spotkanie będzie poświęcone roli ławnika jako społecznego czynnika wymiaru sprawiedliwości oraz realnemu udziałowi obywateli w procesie orzekania przed polskimi sądami. W programie przewidziano wystąpienia przedstawicieli środowiska akademickiego, praktyków prawa oraz ławników sądowych. Uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość poznania praktycznych aspektów funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, przebiegu postępowania sądowego oraz znaczenia społecznego udziału obywateli w procesie wydawania wyroków. W wydarzeniu wezmą udział m.in.: dr hab. Agnieszka Barcik, prof. UBB, dr Piotr Dziwiński, adwokat Anna Gółska, adwokat Michał Ergietowski, adwokat Anna Talaga oraz…
- O roli i wyzwaniach ławnika
- Uczniowie cieszyńskiej „Budowlanki” zdobywali doświadczenie w Chorwacji
- Młodzi liderzy przedsiębiorczości z Żywiecczyzny
- Recytatorskie zmagania w cieszyńskim teatrze. Kto awansował dalej?
- Cieszyński „Kopernik” na mapie edukacyjnych innowacji
- Uczniowie ze Skoczowa zaprojektują symbol Dnia Weterana
- Młodzi recytatorzy pielęgnują gwarę Śląska Cieszyńskiego. XVIII konkurs „Tu sóm moji korzynie” w Pierśćcu za nami [ZDJĘCIA]
- Jak żyć? Konferencja o ważnych sprawach
- Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie zaprasza na Dzień Otwarty
- Sukces uczniów wiślańskiego LO w ogólnopolskim konkursie

W województwie śląskim rośnie zapadalność na czerniaka. Profilaktyka może uratować życie
Czerniak to nowotwór złośliwy skóry, który szybko się rozwija i tworzy przerzuty. Wywodzi się z melanocytów – komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną. Melanina sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym, czyli np. w kontakcie z promieniowaniem słonecznym, czy promieniowaniem stosowanym w solarium. Choć najczęściej rozwija się na skórze, może pojawić się także w obrębie błon śluzowych jamy ustnej, nosa, a nawet na gałce ocznej. Najważniejsza jest profilaktyka. Samokontrola skóry to proste i bardzo skuteczne narzędzie. Raz w miesiącu dokładnie obejrzyj swoje znamiona i pieprzyki. Sprawdź ich symetrię, brzegi, kolor i wielkość. Dzięki temu szybciej zauważysz niepokojące zmiany. Równie…
- W województwie śląskim rośnie zapadalność na czerniaka. Profilaktyka może uratować życie
- Pracownia echokardiografii AHP z prestiżową akredytacją. Co to oznacza dla pacjentów?
- Laboratoria w Bielsku-Białej i Ustroniu wysoko ocenione w ogólnopolskich programach jakości. Co to oznacza dla pacjentów?
- Profilaktyka raka piersi – powiat cieszyński liderem
- Od ciepłych dni do siarczystych mrozów. Jak zadbać o zdrowie zimą?
- Zamek Cieszyn zaprasza do udziału w XIX Konkursie na Cieszyńskie Ciasteczka
- Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód — przewodnik po rozsądnym wyborze polisy
- Ciche choroby XXI wieku – dlaczego nie zauważamy pierwszych sygnałów?
- Turystyczny Klub Kolarski PTTK Ondraszek zaprasza na wycieczkę rowerową do Chybia
- „Król cieszyńskich wypieków” bohaterem konkursu, pokazu i warsztatów

Cieszyn: Z gruntu plecione. Przyjdź i zrób prezent dla bliskich
47 Drużyna Wędrownicza „Hestia” wraz z Serfentą oraz Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie zapraszają na otwarte, proste, nieodpłatne i pełne dobrej energii warsztaty wyplatania, podczas których tworzone będą małe choineczki z wikliny i kolorowych sznurków. To idealna okazja, by przygotować wyjątkowy, własnoręczny prezent – bez pośpiechu, bez nadkonsumpcji, z poszanowaniem dla naszej ziemi. „Chcemy pokazać, że można inaczej: zamiast kupować – zrobić coś samemu i posłać dalej w świat dobrą, ręcznie wykonaną rzecz” – zachęcają organizatorzy. Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Rural Voices 2030 i powstało dzięki współpracy Serfenty, Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie oraz 47 Drużyny Wędrowniczej „Hestia”. Podczas spotkania uczestnicy projektu…
- Zawody techniczne z przyszłością – elektryk i technik OZE
- SEO czy Google Ads – jak wybrać skuteczniejszy kanał pozyskiwania klientów?
- Zakładasz firmę i nie wiesz, co dalej? Sprawdź nasz przewodnik, jak wybrać pierwsze biuro rachunkowe!
- Klimatyzacja Bielsko-Biała i okolice – profesjonalny montaż i serwis
- Cholesterol całkowity: Czym jest i dlaczego jego kontrola ma kluczowe znaczenie dla zdrowia?
- Serwis AGD Częstochowa – kiedy naprawa urządzenia jest lepszym rozwiązaniem niż zakup nowego sprzętu?
- Biwakowanie z dziećmi – o czym pamiętać i jaki namiot sprawdzi się najlepiej dla całej rodziny?
- Morze, sport i integracja – jak wyglądają nowoczesne kolonie?
- Małe mieszkanie, duży efekt – kolory, które optycznie porządkują przestrzeń
- Kapelusz wełniany damski zamiast czapki – dlaczego warto wybrać eleganckie nakrycie głowy z podszewką na jesień i zimę?
KontaktB24
Napisz do nasKontaktB24
Ustroń: Skarby na targu starociNa targach staroci można znaleźć różne cuda. Taki eksponat wpadł w oko naszej Czytelniczce w Ustroniu. Ponoć pochodzi ze Śląska Cieszyńskiego. To doskonały przykład recyklingu: …
Bielsko-Biała: “Miszcz” parkowania…Zdjęcie zrobił nasz czytelnik na parkingu Gemini. Mocno poirytowany zastanym obrazkiem. – Teraz, kiedy ruch w sklepach jest większy i ciężko znaleźć miejsce parkingowe, są …
Bielsko: „Pielęgnacja” brzóz. Łyso i smutno – ZDJĘCIADzisiaj od samego rana na bielskim osiedlu Polskich Skrzydeł prowadzono akcję przycinania drzew. Wszyscy mieszkańcy rozumieją, że gałęzie trzeba przyciąć, by na przykład podczas wichury …
Bielsko-Biała: Na Błoniach grasuje frytkojadWystarczyła chwila bezruchu i z talerza zniknęła frytka… Ten widoczny na fotografii skrzydlaty złodziejaszek zapożyczył chyba sposób na przekąskę od znanej w Morskim Oku orzechówki …
Abyśmy zdrowi byliNiedzielna kwarantanna?
- Cieszyńskie place zabaw zamknięte
Niestety, nie tylko pogoda nie sprzyja aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Z powodu epidemii koronawirusa zamknięte zostały place zabaw dla dzieci. Wszystko to w trosce …
Ustroń: Co dalej z tym skrzyżowaniem? (wideo)Od jednego z naszych Czytelników otrzymaliśmy film z kolizji, do której doszło dzisiaj w Ustroniu na skrzyżowaniu ulic Kozakowickiej, Dominikańskiej i Katowickiej. Na szczęście, jak …
To nie był wiatr!Wandale w Cieszynie nie odpuszczają. W ostatnim czasie wywrócili kontener na odpady. Rzecz ma miejsce na ulicy Kossak-Szatkowskiej w Cieszynie. O interwencje poprosił jeden z …


























